Siber Güvenlikte Doğru Bilinen 5 Yanlış

Siber Güvenlikte Doğru Bilinen 5 Yanlış

 

Siber Güvenliği Sağlamak İçin Sadece Yazılım Yeter

Siber korsanlar ve tehditlere karşı önlem almak sadece programlar ile mümkün olmaz. Siber güvenlik yazılımları işin çok büyük bir kısmını yapsa da başarılı bir savunma için bir kültür oluşturmak gerekir. Çalışanlarında en az siber güvenlik yazılımları kadar dikkat ve özen göstermesi gerekir. Politikanın, eğitimlerin, yazılımların ve güvenlik donanımlarının ortak bir strateji ile hareket etmelidir.

Biz Siber Alemde Yıkılmaz Bir Kaleyiz

Unutmamak gerekir ki korsanların amacı saldırmak, bizim amacımız ise savunmak ve savunma yapan her zaman bir adım geridedir. Apple, Google, Amazon gibi teknoloji devlerinin bile saldırı kurbanı olduğunu unutmayın. Kendinizi güvende hissederek tedbiri elden bırakır ve yeni saldırı yöntemlerine adaptasyonu sağlamazsanız kale mutlaka ele geçirilecektir. Siber saldırılara karşı koymak için her daim tetikte olmamız gerekiyor.

Siber Güvenlik IT Departmanının İşi

Söz konusu birbirine bağlı ve ortak bir ağ üzerinden hareket eden sistemler olduğunda, CEO’dan stajyere herkes gereken önemi göstermek zorunda. Siber saldırılar sadece internet bağlantısı üzerinden maruz kalınan bir saldırı değil. Çalışanların bağladığı aksesuar ve aygıtlar tehlikeyi içinde barındırıyor olabilir. Başarılı bir savunma politikası için sorumluluğu sadece IT bölümünün sorumluluğuna bırakılması yerine, tüm bölümlerin ortak sorumluluk alabileceği mekanizmalar oluşturulmalıdır.

Bir Kere Önlem Aldık, Başka Çabaya Gerek Yok

Kabul etmek gerekir ki, %100 kusursuz bir savunmaya sahip olmak çok gerçekçi bir hedef değil. Bunun temel nedeni, siber korsanların her gün yeni açıklar ve saldırı yöntemleri keşfetmesidir. Başarılı bir önleme stratejisi için yeni istihbaratların ve güncel bilgilerin takip edilmesi gerekir. Yeni saldırılara uygun yazılım ve eğitimlerin güncelliğini kaybetmeden savunmaya dahil edilmesi siber dünyadaki en güçlü korumanız olacaktır.

Bulut Sağlayıcıların Veri Merkezi Güvenlik Önlemleri Yeterli

Pek çok bulut servis sağlayıcının, kendi çözümlerinin daha iyi koruduğunu belirtiyor olsa da bu durumun her zaman geçerli olmayabiliyor. Bulut ortamının gerçekten önemli güvenlik avantajları sunuyor olsa da daha büyük veri barındırıyor olmaları daha büyük saldırıların hedefi oldukları anlamına da geliyor olabilir. Doğru ve tam sertifikasyonun bile yüksek güvenlik için tek belirleyici unsur olmadığını, çoğu bulut servis sağlayıcısının paylaşımlı bir güvenlik modeli ile çalıştığını, erişilebilirlik ve kullanım ile ilgili durumlarda sorumluluğun müşteriye ait olduğunu unutmayın.

Bilgi Güvenliği ve yapılan tüm vakit ve nakit yatırımı sadece riski minimize etmek içindir.

Ref : blog.trendmicro.com.tr

 

Share

Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir. SUBSCRIBE NEWSLETTER Siteme Abone Olmak İsterseniz, E-mail Adresinizi Yazabilirsiniz SUBSCRIBE Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 3 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir