NMAP KULLANIMI – PART 1

NMAP KULLANIMI - PART 1

Normal bir TCP bağlantısında iletişime geçmek isteyen istemci taraf hedef sistemin ilgili portuna SYN paketi gönderir . Eğer servis çalışıyor ve hizmet veriyor ise  karşılık olarak hedef sistem istemciye SYN+ACK paketi ile cevap döner.Bu şekilde servisin açık olduğu görülebilir.

root@kali:~# nmap -sS -p80 example.com
Starting Nmap 6.40 ( http://nmap.org ) at 2014-05-07 05:25 EDTNmap scan report for example.comHost is up (0.18s latency).

Other addresses for example.com (not scanned): 1

PORT   STATE SERVICE

80/tcp open  http

2.Adım

Normal bir TCP bağlantısında iletişime geçmek isteyen istemci taraf hedef sistemin ilgili portuna  SYN paketi gönderir . Eğer servis kapalı ve hizmet vermiyor ise  karşılık olarak hedef sistem istemciye RST  paketi ile cevap döner.Bu şekilde servisin kapalı olduğu görülebilir.

root@kali:~# nmap -sS -p443 example.com
Starting Nmap 6.40 ( http://nmap.org ) at 2014-05-07 05:25 EDTNmap scan report for example.comHost is up (0.18s latency).

Other addresses for example.com (not scanned):

PORT    STATE  SERVICE

443/tcp closed https

3. Adım

Bağlantı kurmak isteyen taraf hedef sistem ile iletişime geçtiği zaman gönderdiği SYN paketine cevap alamıyorsa, yani hedef sistem istemci tarafın SYN paketine SYN+ACK ya da RST gibi bir cevap dönmüyorsa hedef sistemin önünde bir güvenlik cihazının olduğundan söz edilebilir.Bu durumda iletişime geçilmek istenen port filtered olarak görünecektir ve erişilemeyecektir.

root@kali:~# nmap -sS -p22 example.comStarting Nmap 6.40 ( http://nmap.org ) at 2014-05-07 05:25 EDT

Host is up (0.18s latency).

PORT   STATE    SERVICE

22/tcp filtered ssh

Share

Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir. SUBSCRIBE NEWSLETTER Siteme Abone Olmak İsterseniz, E-mail Adresinizi Yazabilirsiniz SUBSCRIBE Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 3 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir