İkigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları

 

Daha Önceden Logoterapi ile ilgili makalemi hatırlayanlar, http://www.dagdevirenturk.com/logoterapi  İkigai’yi okuduklarında, benzerlikler bulacak aynı zamanda logoterapi ile arasındaki ince ayrımı da göreceklerdir.

İkigai’ye göre logoterapi’nin geliştirilmesi gereken nokta,  merkezin de olan logoterapi (hayat amacının) makul, erişilebilir  ve yeteneklere uygun olması yönünde olmasından daha farklı değil. Ancak bu şekilde ikigai keşfedilebilir ve bu şekilde hayattan hiç bir zaman emekli olmazsınız.

japonlara göre herkesin bir ikigaisi vardır ve bu içimizde derinliklerde saklıdır. İki  -> “Hayat”,  Gai’de – > “Amaç,gaye” anlamına gelir. Bu öyle birşeydir ki yeni bir güne başlama sebebi olarak nitelendirilebilir.  Japonların uzun yıllar nasıl yaşadıklarını anlatan bir felsefedir aynı zamanda İkigai.

Defalarca ne yapıyorsak oyuz, bu yüzden mükemmellik eylem değil alışkanlıktır,

Mutluluk daima kalbin kararıdır,

Yapacak birşey, sevecek biri ve umut edecek birşey,

Mutlu bir adam o andan o kadar memnundur ki geleceğe kafa yormaz

Yaşam görünmeyende saklıdır, tüm değerler oradadır.

Yolun kendisi öyle muhteşemdir ki gün gelipte cennette uyanan onur reddedip yoluna devam eder.

Hayatın anlamını biz yaratmayız, onu keşfederiz.

Yaşamak için nedeni olan herkes, her türlü nasıla katlanır.

 

Kaynak görüntüyü göster

Yukarıdaki tüm cümleler İkigai’nin farklı farklı sloganları olabilir. Logoterapi hayatta bir anlam bulabilmemizi, ikigai’de uzun yaşamanın merkezine bunu pozisyonlayarak aşagidaki 10 temel kural ile birleştirip uzun ve sağlıklı bir hayat vaad eder.

Bazı kurallar sizlere ütopik, yapılabilitesi olmayan ya da modern yaşama entegre olamayacak kurallar olarak gözükebilir. Günün sonunda hayatımızı pozitif anlamda değişmesine vesile olacak kolay birşey var mıdır diye sorsam ? 2. madde olan “ağırdan alın” Gereksiz hızlı yaşadığımız ve bazen bununla saçma gurur vesilesi yaptığımız yaşam tarzını red edemiyorsanız bile hafta sonu yavaş yaşamayı deneyin. Ya da akşam 5’den sonra. Bizleri sürekli FOMO yapan sosyal medya ve akıllı telefon notifikasyonlarını kapatın. Sosyal medya ve teknoloji perhizi yapabilirsiniz. Sabah kaltığımızda 15 dk egzersiz yapmayı ve sahip olduklarımıza şükretmeyi engelleyecek sebepler varsa inanın bunu siz yaratıyorsunuz.

Japonların en uzun yaşayan insanların bulunduğu Okinawa’da insanların komün hayatı yaşadığını, herkesin bahçe işiyle uğraştığı, her gün spor salonuna gidip ağır sporlar yapmak yerine, sakin ama hareketli bir yaşama sahip olduğu, hafta da bir ya da iki gün dans ettikleri, %80 doyma kuralını uyguladıkları, temel hobilerinin arkadaşları ve komşuları ile bir araya gelmeleri, iyimser olmaları, aşırı ciddiye almadıkları bie ikigaileri olması, gelenekleri ve yerel kültürleri ile gurur duymaları, her zaman meşgul olmaları ama kendilerini rahatlatlacak işlerle meşgul olmaları, her gün sebze ve meyve tüketmeleri, nadiren şeker yedikleri, haftada bir ya da iki gün oruç tutmaları, bol bol antioksidan tüketmeleri, özellikle yeşil ve beyaz çay ve yasemin tüketmeleri gibi ortak parametreler sıralanabilir.

İkigainin 10 Kuralı…

1- Aktif Kalın, Emekli Olmayın

2- Ağırdan Alın

3- Midennizi tıka basa doldurmayın

4- Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun

5- Egzersiz yapın

6- Gülümseyin

7- Doğayla bağlantı kurum

8- Teşekkürlerinizi sunun

9- Anı yaşayın

10- ikigainizi takip edin

 

Share

Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir. SUBSCRIBE NEWSLETTER Siteme Abone Olmak İsterseniz, E-mail Adresinizi Yazabilirsiniz SUBSCRIBE Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 3 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir.

Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir