FAZIL SAY

FAZIL SAY

Türk bir sanatçı düşünün, piyano konusunda deha, daha 4 yaşında ankara konservatuarında üstün yetenekli çocuklar için özel statüde öğrenim görüyor. Çalışmalarına alman bursu ile devam ediyor. Yıllar geçiyor. 2008 yılında Avrupa biriği tarafından kültür eliçisi ilan ediliyor.  Tam anlamıyla doğu ve batır kültürleri arası bir köprü. Belkide 1 milyon kere dinlediğim black earth eserini türk saz şairi aşık veysel’in kara toprak’ından esinlenerek yazdı. Eseri dinlerken anadoluya gidiyorsunuz. Yine Mustafa Kemal Atatürk’ün ağaçların kesilmemesi için Yalova’da koca köşkü ağaçlardan uzaklaştırdığı ve hayranlıkla dinlediğimiz  olaydan esinlenerek yürüyen köşk adlı bir eser yazmaktadır.

Bugün dünyanın en iyi piyanistlerinden olan Fazıl Say’a onlarca devletten vatandaşlık teklifi gelmiş ve kendisi reddetmiştir. Türkiye’ye eğitim ve sanat anlamında verdiği destek kurduğu orataryo, içinde bulunduğu onlarca sosyal sorumluluk projeleri Kendisinin nasıl bir vatanperver olduğunu anlatmaya yetiyor. Özellikle Nazım Orataryo’sunu yerinde izleme şansı buldum. Ben dahil tüm izleyiciler Nazım Hikmet’in şiirlerini sadece dinlemedi, yaşadı. İnanılmaz bir derinlik. Kelimelere Dökülemeyecek bir keyif.

Peki kendisine ne kadar değer veriyoruz ? İşte eleştirim burda başlıyor. Kendisinin dini ve politik duruşu sebebiyle dünyanın el üstünde tuttuğu fakat bizim arka bahçemizde olan Fazıl Say.

Fetih filminin müziklerini “Bir filmde sanat yoksa, yenilik ve devrimcilik yok ise bir film insani felsefesinde birçok perspektif ile hesaplaşmıyorsa  diğer toplumlarda bu ne değer görecektir” dediği için hain ilan edilen fazıl say. Allah inancı olmadığı için müşrik ilan edilen bir çok olayda muhalif görüşleri sebebiyle ucube ilan edilen, hakkında defalarca dava açılan, ölüm tehdine maruz kalan Fazıl Say.

Sanatçıların niye sadece sanatını değerlendirmeyiz. Ülkemizde neden vatanperver olabilmek için aşırı sağcı ya da muhafazakar olmak gerekir. Neden Fazıl Say gibi kendini sanatına ülkesine ve ülkesindeki çocukların sanatla yetişmesine adamış gerçek vatanseverler idol olmak yerine arka plana atılırlar

Share

Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir. SUBSCRIBE NEWSLETTER Siteme Abone Olmak İsterseniz, E-mail Adresinizi Yazabilirsiniz SUBSCRIBE Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 3 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir