BİR GİRİT HİKAYESİ

BİR GİRİT HİKAYESİ

Biz insanlar hayal gücümüz kadar güçlüyüzdür. Bunun bir sınırı yoktur diyenlere gelsin…

Bir Girit Türkü olarak bir girit hikayesi anlatmak isterim;

Mitolojiye göre ;

Eskiden Girit, Minos uygarliginin incisiydi. Kral Minos kudretli bir kral olmasina karsin kralin başi tanrilar tarafindan lanetlenmis esi Pasiphae’nin dogurdugu insan vücutlu boga basli Minotauros ile dertteydi.Kral Minos çevresine zarar verdigi için Kral Minotauros’u hapsetme kararini alir. Dönemin en yaratici yunan mimari Daedalus’a emir verilir.

Daedalus ve oglu ikarus içeri girenin tekrar disari çikis yolu bulamayacagi karmasik oda ve yollardan olusan bir kale insa ederler. Kale o zamanin en heybetli ve yapisi itibariyle ilk örnegidir. Kalenin ismine Labyrenthos (Labirent) verilir. İnanışa göre Canavari beslemek için 7 erkek ve 7 kadin kurban edilmesi gerekmekteydi. Daha az tepki alinmasi adina bu kurbanlar çevre sehirlerden seçildi. dedikodular hizla tüm ülkede yayilmaya baslamisti. Halk kurban edilenler için ayaklansada ayaklanma kral tarafindan hizli bir sekilde engellendi.

Olaylara karsi sessizligini koruyamayan, bundan sonraki insanlarin kurban edilmesini engellemek ve adaleti saglamak için Atina’dan yola çikan Thesseus Labirent’e yola dogru yola koyulur. Daedalus’tan aldigi akilla Labyrenthos’un yolunu bulan Thesseus insan vücutlu boğa başlı acimasiz Minotauros’u öldürür. Halkin arasinda kahraman ilan edilen Thesseus’un ünü tüm ülke boyunca yayılır.  Thesseus Kral minos’un kizi ile bir süredir görüşmekte fakat bir taşralı olarak karlına onların evlenmesine göz yummayacağını bilmektedirler. Soyluluk ve servetten kaynaklanan gurur ve korku bu aşkın önüne geçmeye kalkışsa da Kralin peşini birakmayacaklarini bilen aşiklar Minos’tan kaçarlar.

Olanlari ögrenen Kral Minos deliye döner ve ilk iş Labirent’i inşa eden Daedalus ve oğlunu Labyrenthos’a hapseder. İnsanları korumasi için inşa ettikleri Labrytenhos içindeki bir kuleye hapsolan mimar ve oğlu üzüntü içindedirler. Kader onlara kötü bir oyunoynamistir. Labyrentos’dan kurtulmak için düsünür dururlar ve kuleye gelen güvercinlerin dökülen tüylerini fark ederler ve dökülen tüyleri balmumu ile birlestirip kol ve sirtina yapistiran baba ogul bir çesit kanat yapmislardir.

Gün özgürlük günüdür. Pencereden atlamdan önce oglu ikarus’a nasihat veren Daedalus çok yüksekten uçmasi durumunda eriyen balmumunun kanada zarar verecegini alçaktan denize yakin uçarsa da nemden kanadin agirlasacagini söylese de tecrübesiz ikarus uzun süredir labirent’te mahsur olmanin vermis oldugu bastirilmis duygularini bir anda özgürlük hissi ile harmanlamistir.

Özgürlük heyecanı o derece yoğundur ki babasinin söyledigi herseyi unutan ya da unutmak isteyen ikarus güneş’e dogru kanat çirpmaya baslar.

Sırtını ve kollarini kaplamiş balmumu erimeye başlamiş olmasina aldiriş etmeyen ikarus, sonsuz özgürlüge doğru ilerlerken bir anda düşüverir.

Binlerce yil öncesinde  “Ikarus’un Düşüşü” olarak özetledigim bu hikaye üzerinde şu anlamlar çikarilamaz mi ? Ne Dersiniz ?

İnsan oğlununun iyiliği için hayal gücünün sinirlarini zorlayarak tasarlanan ne varsa insan oglunun kötülügü içinde kullanilabilir. Tarih örneklerle doludur. Özgürlük dünyanin en güzel duygusudur. Insanin dogasidir, kendisidir, Egosudur. Fakat Özgürlük yolundaki her hirs ve ihtiras tipki ikarus’un düşüşü gibidir. Genelde hirs ve azimi birbirine kariştırırız. Hirs ve mutluluk birbirlerini görmezken azim insanoğlunu hayallerinin ötesine tasir. Bu hikaye de ikarus bir çok kaynakta hirsinin kurbani olduğu ya da insanoğlunun hayal gücü ile keşfettiği sınırsız gücün doğru kullanılamaması mesaji verilse de ben şahsen İkarus’un güneşe yolculuğunun her saniyesinin farkinda oldugunu, kendisine verilen kurallarin dışında ruhunu özgür kilmak isteğini ve bunu yaparken de hepimizin en severek yaptiği şeyden bile daha fazla hazla ve sonucunu bilerek yaptiği kanisindayim.

Soru Şu ? İkarus neden daha fazla yaşamak için o anda hissettiğini ve bunun hazzını törpülesin ki ? Anı yaşamanın, güneşe dokunmanın ve bunun paha biçilmezliği bu hikayenin sonucu olamaz mi ?

 

Share

Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 2 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir. SUBSCRIBE NEWSLETTER Siteme Abone Olmak İsterseniz, E-mail Adresinizi Yazabilirsiniz SUBSCRIBE Mersin’de doğdu. 2000 yılında Mersin Eskrim Kulübünde, ‘eskrim sporuna’ başladı. Türkiye 2.’si olarak Türkiye Milli Takımı’na seçildi. 4 yıl boyunca Türkiye’yi eskrim sporunda uluslararası arenada temsil etti. Bu süreçte Balkan 3.’sü oldu. Girne Amerikan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli kurumlara üç yıl boyunca masaüstü yazılım geliştirdi. Nethouse firmasında “Network Uzmanı” olarak görev aldı. Bilişim dünyasındaki kariyerine Türkiye’nin ağ güvenliği distribütörlerinden İnfonet’te “Bilgi Güvenliği Uzmanı” olarak devam etti. “Web – Data – Email Güvenliği” konularında çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler verdi. 2013 Mart ayı itibari ile “Sistem Mühendisi” olarak Trend Micro’da göreve başladı. Halen Trend Micro Kanal Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca; Çözümpark ve Trend Micro blog sayfalarında teknoloji yazarlığı yapmaktadır. Genç Girişimciler Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda 3 yıldır ‘Girişimcilik ve Sosyal Sorumluluk Projeleri’nde yeralmaktadır. Bilgi Güvenliği Uzmanı olan Dağdevirentürk, Milli Eskrim Sporcusu olarak da birebir eskrim dersi vermeye devam etmektedir.

Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir